Ako nabrať silu?!

Žijeme vo svete, kde chce každý dosahovať lepšie výsledky zo dňa na deň, takže tu je pár spôsobov, ako výrazne zvýšiť svoj výkon za krátku dobu. Pamätajte, že sila je skill, a to je niečo, čo musí byť neustále praktizované dookola. Mnohí majú síce extrémne veľa hrubej sily a dokážu zdvihnúť vysoké váhy, ale nedbajú na ich správnu formu. Hrubou silou bez zachovania formy sa nedostanete tam, kam chcete. Celé to začína už warm-upom. Nebuďte leniví dbať na formu, aj keď zdvíhate "LEN" prázdny barbell. Berte warm-up akoby to boli vaše najťažšie váhy. Každé opakovanie by malo byť prevedené perfektne až do ťažkých váh. Keď sa chystáte napriklád na ťažkú sériu alebo PR (personal record), skúste nezačínať "warm-up pyramídou". Keď to tak robíte, míňate všetku energiu na príliš veľa opakovaniach s ľahkými váhami. Ak sa snažíte dopracovať k trom ťažkým opakovaniam, nemali by ste byť vyčerpaní, pretože aj vyčerpanosť je vec, ktorá vás dovádza k zlej forme alebo svalovému zlyhaniu predtým ako dosiahnete svoju maximálnu váhu. Začiatočníci by sa mali viac zamerať na fundamentálne pohyby. Veľa sily získate práve zo základov. Ak zrovna začínate, nestarajte sa o špeciálne tyče, gumy, reťaze a pod. Zvoľte si program, držte sa ho a pridávajte si na činku po malých váhach každý týždeň. Čim ste pokročilejší, tým viac potrebujete pracovať na medzerách v jednotlivých pohyboch. Tu vám môže k zlepšeniu pomôcť rozličné náčinie, tréningové metódy a pod.

Predstavujte si aká jednoduchá bude séria predtým než sa do nej pustíte. Myseľ je silná vec a negatívne myšlienky prenikajú do našej hlavy príliš často. Predovšetkým pred súťažou. Stále si predstavujte svoj úspech. Nestávajte sa svojim vlastným nepriateľom, pretože zlyháte.

Pracujte na svojich slabých stránkach. Väčšina slabých miest môže byť napravená zameraním sa opäť na základné pohyby. Touto cestou síce nezosilniete lúsknutím prsta, ale je to najlepší spôsob ako dosiahnete určitý cieľ a rovnako vám to podoprie slabiny inde.

Trénujte so silnejšími než ste vy sami. Nič vás nenamotivuje viac, ako keď máte svoje ego stále pod dohľadom niekoho, kto robí warm-up s vašou maximálkou.

Zahrejte a rozcvičujte si rotačné časti tela ako zápästia, lakte, ramená... pred akýmkoľvek tlakom. Výborná je práca s gumou. Ak ste silní atléti a často tlakujete, potrebujete mať neustále zdravé a pevné ramená. Pred mŕtvym ťahom a drepom si dôkladne zase zahrievajte bedrové flexory a svaly zadku. Opäť môžete použiť gumu. Jednoducho sa postavte do gumy prekríženej do X a kráčajte do strán. Väčšina má stuhnuté bedrové flexory z celodenného sedenia. Čo ma za následok neschopnosť dostať sa do nízkeho drepu tak, ako je potrebné. Napraviť sa to dá klasickými "bulgarian squats", kde sa jedna noha vyloží na lavičku alebo box a koleno sa tlačí smerom k zemi, zatiaľ čo druhá noha vykonáva drep pričom je zachovaná úplná vzpriamensť a panva je pretláčená dopredu. Takisto "glute ham raises" alebo "hamstring curls" pred drepovaním umožnia skvelo rozcvičiť hamstringy. Aktivovaním hamstringov nepomôžete len vytlačiť váhu z drepu, ale pre tých čo majú problémy s kolenami, zmiernite ich bolesť a zvýšite prietok krvi do kĺbu.

GLUTE HAM RAISES

Zlepšite silu vášho úchopu. Trénujte s hrubými barbellmi alebo dumbellmi so širokým úchopom. Ak nemáte takéto náčinie, použite Fat Gripz. Tiež by ste mali držať činku stlačenú najviac ako viete pri každom jednom opakovaní. Pevný grip je jedna z najdôležitejších častí každého cviku, ktorý ho vyžaduje.

FAT GRIPZ

Pite pred tréningom dostatočné množstvo tekutín. Ľudia sú zaneprázdnení a zabúdajú piť dostatok vody. Problém potom vzniká vtedy, keď prídu do gymu a potom začnú piť vodu. Vtedy je už neskoro a budete slabší.

Zaznamenávajte si svoje predchádzajúce výsledky a použite ich ako motiváciu, aby ste boli lepší. Za 5 sekúnd máte zápis v poznámkach v telefóne, takže vážne tu nie je miesto na výhovorky. Budete mať vo svojich výsledkoch prehľad a ľahšie si stanovíte nové ciele.

Dajte si rest po 4-6 týždňoch od väčších váh. Nesnažte sa to siliť a nebuďte tvrdohlaví, neprinesie to lepšie ovocie. Po čase si sami všimnete, že zosilniete po každej pauze.

Tréner vám stále opakuje tú istú chybu, ktorej sa neviete zbaviť, ale pritom poznáte postup aj odzadu. Natočte sa ako prevádzate určitý cvik, sami uvidíte svoje chyby, opäť ich prekonzultujte s trénerom a možno konečne prídete na spôsob, akým docieliť správnu formu.

Ak súťažíte alebo pracujete často s ťažkými váhami, používajte opasok. Keď máte pocit že opasok je iba znakom slabosti a myslíte si, že sa má cvičiť výlučne potiaľ, pokial to zvládnete s vaším telom, je to vaša voľba. Predsa len platí, že cvičiť s opaskom je určite bezpečnejšie. Ďalšiou nevyhnutnosťou sú bandáže alebo "wraps" na zápästia alebo kolená, ktoré nám dokážu spevniť, zmierniť bolesť alebo hrajú len podpornú a preventívnu úlohu.

Michaela