Ako docieliť rýchlejší progress v CrossFite.

Isto si spomeniete na časy, keď ste boli malí, ako vám mama vravievala „netvár sa tak mrzuto, pretože ti to tak môže ostať navždy“. Ale prečo vlastne teraz spomínam na detské časy, čo to má spoločné s cvičením a správnou výživou? Možno si vravíte, že tento článok by mal začínať tipmi ako správne robiť muscle upy alebo niečo v spojitosti so správnou suplementáciou a načasovaním tréningov. Ak ste už niekedy počuli rozprávať ľudí o "10 000 hodinách" tréningu, pravdepodobne narážali buď na teóriu, ktorú uverejnil Malcolm Gladwell v jeho knihe „Outliers“, kde v podstate zachytil fakty nájdené Andersonom Ericssonom, alebo na iné veľmi podobné myšlienky.

Základom je, že na dokonalé osvojenie daného cviku človek potrebuje 10 000 hodín poctivého precvičovania.

10 000 hodín je ekvivalentné s 59.5 týždňov neustálej práce. Predstavte si to, že si zaumienite naučiť sa hrať na gitare. Ak budete deň čo deň trénovať hodinu denne, bude vám to trvať približne 27 a pol roka na to, aby ste naplnili limit 10 000 hodín. Pri rovnakom pomere 3 hodiny denne to vychádza na približne 11 rokov. Ako toto všetko však súvisí s crossfitom a s tým, že sa snažíme dosiahnuť čo najlepšie výsledky pri tak veľkom počte rôznych cvikov a techník?

1. Sústreďte sa na každý jeden pohyb počas cvičenia

Myslím si, že každý súhlasí s tým, že pre maximálne výsledky treba podať maximálny výkon a venovať tomu svoju úplnú pozornosť. Tréning nezaberie drvivej väčšine cvičencov ani celé 2 hodiny a zbytok dňa ich telo má tendenciu "zlenivieť" - hrbiť sa a používať nie moc prirodzené pohyby. Preto tá 1,5 hodina strávená v gyme by nemala byť ani na moment odfláknutá.

2. Praktizovať rôzne variácie základného cviku

Koľko existuje ľudí, ktorí majú odhodlanie a najmä čas na dôkladné zvládnutie každého jedného cviku v crossfite? O koľko náročnejšie by to bolo, keby sme každý jeden pohyb brali ako samostatnú jednotku, ktorú si náš mozog musí zapamätať. Koľko progresu ti uniká len tým, že ti niekto nepovedal o tom, že všetky tvoje drepy by mali vyzerať rovnako?

Rudy Nielsen napísal jeden výborný článok o dôležitosti olympijského vzpierania v CrossFite, ktorý ti odporúčam si neskôr prečítať, avšak teraz ho trošku vezmeme z inej perspektívy.

Čo ak zakaždým, keď drepuješ, či už je to zadný drep, predný drep, thruster, wallball alebo overhead squat, sú tvoje chodidlá v rozdielnej pozícii? Napríklad pri overhead squate si postavený na úzko, špičky smerujú skôr von narozdiel od zadného drepu, kde máš tendenciu postaviť sa viac na široko a špičky smerujú viac dopredu. Bolo by prepojenie medzi cvikmi také efektívne, aj keby sa pri každej variácii drepu pozícia chodidiel nemenila? Myslíš si, že je normálne pri wallballoch padať mierne dopredu, pretože sú ľahké, a to je aj dôvodom prečo zakaždým odhodíš činku dopredu pri ťažkých cleanoch?

Čo ak šírka tvojho bench press uchopenia by bola rovnaká ako pri stojke? Myslíš si, že bench press môže byť použitý ako doplnkový cvik pre handstand push-upy? Našiel by si bench press zaradený do tréningových plánov na rôznych crossfitových stránkach aspoň 3-4 krát do mesiaca? Zosilnie tvoj pushpress ak sa šírka gripu zhoduje so šírkou gripu pri jerku, striktnom presse alebo benchpresse? Ver mi, chcel by som, aby áno.

Pre tých, ktorým unikla pointa, je to v jednoduchosti toto:

Ak sa neustále v gyme snažíš dosiahnuť svoj cieľ, či už je to mať lepší čas alebo byť silnejší len priemernými, často nedostačujúcimi cvikmi, učíš svoje telo, že takto to jednoducho má byť a dosiahneš výsledky za oveľa dlhší čas v porovnaní s tými, čo chápu a snažia sa nájsť rôzne alternatívy a spojenia medzi rôznymi pohybmi, ktoré sa vzájomne dopĺňajú.

Akonáhľe sa budete dôkladne sústrediť na prípravu a vynaložíte 100 percentnú snahu, potom sa stanete najlepšou verziou samého seba. Tak prečo to robiť naopak?

Zdroj: SecondCity CrossFit